2019RichKidsW.png

South Texas Underground Film Festival 2019
January 24- 27, 2019

STUFF 7 Program


Award Winners:

Best of Fest:      

        “Rich Kids” Laura Somers (Feature)

        “The Bateman Lectures on Depression” Scott Bateman (Feature Doc)

        “Ramona: This Too Shall Pass” Rodrigo Moreno Fernandez (Short)

        “OP-ID” Joshua David Matthews (Short Doc)

        “Rattletrap” Riley Cusick (Student Short)


Cine de Curios:
       Best Cine de Curios Feature: “The Good Exorcist” Josh Stifter

       Best Cine de Curios Feature Doc: “Slave to the Grind” Doug Robert Brown

       Best Cine de Curios Short: “BFF Girls” Brian Lonano
       Best Cine de Curios Experimental: “Minds on Mute” Lander Haverals

       Best Cine de Curios Animation: "FlyTrap" Connor Bland

       Best Cine de Curios Student: "Flag Day" Jackson Grabois


LBGT:
       Best LGBT Feature: “Devil’s Path” Matthew Montgomery

       Best  LGBT Short: “Heather Has Four Moms” Jeanette L. Buck

 

Sisterhood:
       Best Sisterhood Feature: "Lost Gully Road" Donna McRae
       Best Sisterhood Short: "What Metal Girls are Into" Laurel Vail

       Best Sisterhood Short Doc: "Rust Belt New Americans" Jessica Yochim

       Best Sisterhood Horror: "Quiver" Shayna Connelly

       Best Sisterhood Student: "Nini" Yingzong Xin


Made In Texas (Hecho en Tejas):
       Best Texas Feature: "Tejano" David Blue Garcia

       Best Texas Short: "Companion" Andrew Greco

       Best Texas Student: "Origin" David Parrella

Mundo de Sueños:
       Best Texas Short: "Tempestad" Daniel E. Garcia

       Best Texas Horror: "Gotas/Drops" Sergio Morcillo

       Best Texas Comedy: "You Destory Me" Julio Pereira & Leandro Scarpin

       Best Texas Student: "Suffocate" Cristina Gonzalez


Right STUFF:
       Spirit of STUFF  "Breaking Brokenness" Cedric Thomas Smith
       Texas Vision: "Blue Sweep" Jonathan Trevino

        Big As Texas: "A Ghost in Her Eyes" Tom Procida


Up and Coming Filmmakers:
       "Malice" Daniel Autry
       "Pageant Perfect" Samantha McDanel
       "Ruby Woo" Lucy Owens and Vincent Piccirilli

 Made In Corpus Christi (Pepe Serna):
       "The Pupil" Alan Thornburg (Feature)

       “Lockstep” Pablo Schmitt (Short)

       “Rabbithole” Dante Williams (Short)

"The Elvis":

       "Dead Celebrities" Michael Fausti

No official Award (medal, prize, gift) was handed out this year.

SlaveToTheGrind_Poster_18x24_WEB.jpg
fcc7865c1b-poster.jpg
a74b6a80ae-poster.jpg
e6a6b4a929-poster.jpg

Awards

lgr-poster-jpeg_1_orig.jpg
21bb3eb615-poster.jpg
MV5BYmM0YTViZmUtYmRhYS00MzU0LWJlMTctMTFh